Malatya'da Ne Yenir?

Malatya'da Ne Yenir?

Malatya’da söz açıldığından akla ilk gelen kayısı oluyor. Kayısısıyla ünlü olan bu kentin kendine has yöresel yemekleri de bulunuyor. Bu yemekler hangileri birlikte göz atalım.

Kağıt Kebabı

Hazırlanan et parçaları, kağıt içinde kuyruk yağıyla harmanlanarak sarılıyor. Yağlı kağıttaki etler bakır leğenlere yerleştirilip fırına sürülüyor. Bu enfes lezzet sSebzeli olarak da hazırlanabilir. Sebzeli olarak hazırlandığında sebzeli kağıt ismini alıyor.

Külah Dolması

Yaz aylarında dolmalık biber, patlıcan, salatalık oyularak bez üzerinde ya da ipe dizilerek güneşte kurutuluyor. Ardından içleri doldurularak lezzetli yemekler hazılanıyor.

Erik Ekşisi

Nar ekşisinin erikle yapılmış haline verilen ad. Malatya yöresinde bu ekşi oldukça çok kullanılıyor. Erik olgunlaşmadan toplanır, yıkanır büyük kazanlarda su ile kaynatılır. Bez torbalarda süzülerek posa ve suyu ayırılır. Suyu büyük tepsilerde güneşte bekletilir.

Kayısı

Dünya kayısı nüfusunun %90’ının bulunduğu Malatya’da çok lezzetli kayısı çeşitleri tadabilirsiniz. Bu bölgede bulunan semt pazarlarına, bağ bahçe kenarlarında sepetler içerisinde kayısı satılıyor.

Köfte Çeşitleri

Malatya’da yöresel birçok kiöfte çeşidi bulunuyr. Fakat bu köftelerin genelinde et kullanılmıyor. Sebze ve meyvenin ağırlıklı olarak kullanıldığı bu köfteler; analı kızlı, içli köfte, sumaklı ekşili çorba, sıkma köfte, ayva köftesi, Polat köftesi, etli çiğ köfte, elmalı köfte, ciğer köftesi, kurşun geçmez köftesi, haşhaşlı top köfte, kabaklı çimdik köfte, yumru köfte, yumurtalı sıkma köfte, yoğurtlu balkabağı köftesi, etli çiğ köfte, mercimekli çiğ köfte, keloğlan köftesi, yavandan patlıcanlı köfte, bulama köfte, lahana köftesi.

Dut Helvası

Un ve yağ kavrulur ve üzerine pekmez dökülerek yoğrulur.  Bu karışım tepsiye dizilir ve dilimlerin.

Kafeler

Eğer bir yerlere gidip çay, kahve içmek ve bir şeyler atıştırmak isterseniz Fahri Kayahan’da veya Kanal Boyu’nda bulunan kafelere gidebilirsiniz. Bu yerler genel olarak Malatyalı gençlerin de uğrak mekanlarıdır. Eğer tercihiniz Kanal Boyu olursa Neşve, Mado veya Coffeemania’ya gidebilirsiniz. Fahri Kayahan’da gidebileceğiniz yerler ise David People, Kahve Durağı, Kahve Diyarı, Özsüt ’dür. Ayrıca Kernek Şelalesi’nde bulunan Değirmen Cafe’de de çay içebilirsiniz.

Malatya seyahatinizde dilediğiniz yere rahat bir şekilde gitmek oto kiralama ile daha kolay olacaktır. Malatya araç kiralama ile dilediğiniz lezzeti dilediğiniz mekanda tatma imkanı bulabilirsiniz.

Hızlı Rezervasyon

Rezervasyonlarınızı web sitemiz üzerinden anında yapılabilir ve onay alabilirsiniz.

Merkezi Lokasyonlar

Size en yakın merkezi lokasyonlarımızdan aracınızı teslim alabilir ve teslim edebilirsiniz.

Ekonomik Fiyatlar

Her keseye uygun ekonomik araç kiralama fiyatlarımız ile kaliteli, güvenli ve sorunsuz bir deneyim yaşayın.

7/24 Destek

7 Gün 24 Saat dilediğiniz her an anında destek ve bilgi alabilir. Araçlarımız hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.